Smar wysokotemperaturowy to substancja, która zapewnia odpowiednie funkcjonowanie i żywotność współpracujących ze sobą elementów. Gdzie się je stosuje? Jakie są rodzaje smarów wysokotemperaturowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Z poniższego artykułu dowiesz się tego:
- Czym są smary wysokotemperaturowe i dlaczego warto je stosować?
- Jakie jest zastosowanie smarów wysokotemperaturowych?
- Jakie są rodzaje smarów wysokotemperaturowych?
- Jak dobrać odpowiedni smar wysokotemperaturowy?
Spis treści:
- Czym są smary wysokotemperaturowe?
- Zastosowanie smarów wysokotemperaturowych
- Rodzaje smarów wysokotemperaturowych
- Jak dobrać smar wysokotemperaturowy?
Czym są smary wysokotemperaturowe?
Smary wysokotemperaturowe to substancje, które jak sama ich nazwa wskazuje są odporne na działanie wysokich temperatur. Umożliwiają one niwelowanie występowania nadmiernego tarcia, a co za tym idzie szybkiego zużywania się współpracujących ze sobą elementów. Taką samą rolę pełnią standardowe smary, jednak smar wysokotemperaturowy zapewnia odpowiednie smarowanie nawet w najbardziej wymagających warunkach pracy maszyn. Substancje tego typu jako pasty w zależności od rodzaju mogą pracować w temperaturach przekraczających nawet 1000 stopni Celsjusza, zachowując jednocześnie odporność na wysokie ciśnienie, wodę, wilgoć i różnego rodzaju chemikalia. Czynniki te wpływają na ilość zastosowań smarów wysokotemperaturowych, które sprawdzają się w maszynach i urządzeniach pracujących w różnych warunkach.
Dlaczego warto stosować smary wysokotemperaturowe? Przede wszystkim dlatego, że w przypadku wielu maszyn współpracujące ze sobą elementy wytwarzają znaczne ilości ciepła, które może powodować przegrzewanie się części maszyn. Właściwości ochronne zwykłego smaru mogą być w tej sytuacji niewystarczające. Przykładem mogą być łożyska, w przypadku których odpowiednio dobrany smar odgrywa kluczową rolę, a szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule dostępnym pod linkiem: https://dobrechlodziwo.pl/smar-do-lozysk-czyli-klucz-do-niezawodnosci-maszyn/. Zastosowanie smaru wysokotemperaturowego zapobiega zjawisku tzw. zapiekania się pracujących elementów, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia ich obu. Poza tym stosując je można zabezpieczyć części maszyn przed korozją oraz zwiększyć wydajność ich pracy, ponieważ smar odpowiada również za usuwanie ewentualnych zanieczyszczeń.
Zastosowanie smarów wysokotemperaturowych
Jak już wspomniano smar wysokotemperaturowy ma wiele różnych zastosowań, co jest efektem tego, że gwarantuje odpowiednie smarowanie oraz ochronę w naprawdę wymagających warunkach pracy. W efekcie wykorzystuje się go między innymi do smarowania różnego rodzaju prowadnic, silników łańcuchowych, łożysk, czy zaworów. Substancje tego typu zastosowanie znajdują nie tylko w przemyśle, ale również w motoryzacji, ponieważ smar wysokotemperaturowy wykorzystuje się także do smarowania piast kół czy poszczególnych elementów układu wydechowego i hamulcowego. Ma to na celu nie tylko ograniczenie nadmiernego tarcia, ale również pochłanianie ciepła oraz zabezpieczanie części przed zapiekaniem i korozją.
Rodzaje smarów wysokotemperaturowych
Smary wysokotemperaturowe to substancje, które różnią się właściwościami oraz maksymalną temperaturą, w której mogą być stosowane. Pozwala to wyróżnić cztery podstawowe typy smarów wysokotemperaturowych, a mianowicie:
- smar molibdenowy, w którego składzie znajduje się przede wszystkim molibden oraz siarka. Zapewnia on niski współczynnik tarcia, chroni przed korozją i zużyciem elementów, a także zachowuje stabilne działanie w warunkach wysokich temperatur (do 400ºC), ciśnienia i obrotów. W efekcie znajduje zastosowanie m.in. w łożyskach, przegubach, przekładniach ślimakowych czy zaworach wysokociśnieniowych;
- smar miedziany, którego podstawowym składnikiem jak wskazuje nazwa jest miedź. Wśród jego właściwości wymienić należy ochronę połączeń śrubowych przed zakleszczeniem i zatarciem, ułatwianie demontażu części oraz zapobieganie korozji. Cechuje go także doskonałe przyleganie. Smar miedziany zachowuje swoje właściwości nie tylko w wysokich (do 1100ºC), ale również niskich (do -50ºC) temperaturach oraz dużej wilgotności. Wykorzystuje się go m.in. do smarowania połączeń mechanicznych i siłowników hydraulicznych, śrub kół i części podwozia czy elementów układu hamulcowego takich, jak klocki i zaciski;
- smar ceramiczny, który w swoim składzie posiada cząstki ceramiczne. Chroni on połączenia gwintowane przed zatarciem, zapobiega korozji galwanicznej oraz wytrzymuje ruchy oscylacyjne o wysokiej częstotliwości. Wykazuje stabilne działanie w warunkach wysokich (do 1100ºC) temperatur i ciśnienia, a także jest odporny na działanie wilgotności oraz słabych kwasów. Smaruje się nim m.in. elementy układu hamulcowego, świece zapłonowe, wtryskiwacze paliwa, a także różnego rodzaju połączenia mechaniczne, gwintowane, złącza, wtyki i gniazda;
- smar uniwersalny, w którego składzie może znajdować się m.in. kompleksowe mydło litowe. Zachowuje on stabilne działanie w warunkach wysokich (do 160ºC) temperatur i wilgotności, zapobiegając tym samym korozji oraz chroniąc elementy przed zużyciem. Wykorzystuje się go m.in. w łożyskach, przegubach, połączeniach mechanicznych i wielu innych zastosowaniach.
Jak dobrać smar wysokotemperaturowy?
Wybierając smar wysokotemperaturowy pod uwagę należy wziąć nie tylko temperatury robocze danego produktu, ale również jego pozostałe właściwości czy konsystencję, która wpływa na sposób aplikacji. Substancje tego typu dostępne są między innymi w postaci pasty oraz sprayu. Istotne jest także to, by wziąć pod uwagę zastosowanie, ponieważ konkretne elementy maszyn powinny być smarowane odpowiednim typem smaru wysokotemperaturowego, co wynika ze specyfiki ich pracy. Poza tym uwagę warto zwrócić na takie aspekty, jak konsystencja, stabilność, czas eksploatacji, zgodność z wcześniej stosowanymi smarami. Podstawą jest natomiast zapoznanie się z instrukcją stosowania danego smaru oraz wybór produktów renomowanych producentów, co gwarantuje odpowiednią jakość. Przykładem mogą być znajdujące się w naszej ofercie smary wysokotemperaturowe MotulTech.
Podsumowując należy stwierdzić, że smar wysokotemperaturowy to substancja o różnorodnym zastosowaniu. Istotny jest oczywiście wybór jego odpowiedniego rodzaju, ponieważ poszczególne typy wykazują różne właściwości, co przekłada się na możliwości wykorzystania.