Opony całoroczne – czy warto w nie zainwestować?

Opony całoroczne – czy warto w nie zainwestować?

Opony całoroczne nazywane również wielosezonowymi to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Czy warto zatem w nie zainwestować? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w niniejszym poradniku dotyczącym opon całorocznych.

Z artykułu dowiesz się między innymi tego:

  • jakie właściwości posiadają opony całoroczne?
  • czym różnią się opony całoroczne od sezonowych?
  • jakie są zalety jazdy na oponach wielosezonowych?
  • jak długo można jeździć na oponach całorocznych?
  • czy korzystanie z opon całorocznych wymaga wizyt u wulkanizatora?

Spis treści:

  1. Właściwości opon całorocznych
  2. Opony całoroczne i opony sezonowe – różnice
  3. Zalety jazdy na oponach całorocznych
  4. Jak długo można jeździć na oponach całorocznych?
  5. Jazda na oponach całorocznych a wizyty u wulkanizatora

Właściwości opon całorocznych

Opony całoroczne nazywane również wielosezonowymi to uniwersalny typ opon, który powinien sprawdzić się zarówno latem, jak i zimą. Do ich produkcji wykorzystana zostaje specjalna mieszanka, która powoduje, że na mrozie opony wielosezonowe nie twardnieją tak, jak opony letnie. Warto jednak mieć świadomość, że nadal są znacznie mniej elastyczne niż typowe opony zimowe. Latem natomiast opony wielosezonowe nie wydają odgłosów charakterystycznych dla jazdy na zimówkach, jednak szybciej zużywają się niż ogumienie letnie. Uniwersalność opon całorocznych oznacza zatem pójście na kompromis, dzięki któremu parametry ogumienia umożliwiają jazdę zarówno latem, jak i zimą.

Opony całoroczne i opony sezonowe – różnice

Wymienione w poprzednim akapicie właściwości opon całorocznych pozwalają wskazać różnicę w odniesieniu do opon sezonowych. W porównaniu do opon letnich opon całoroczne wykonane są ze znacznie miększej mieszanki, co ma umożliwić jazdę również w warunkach zimowych. Istotne jest także to, że opony całoroczne gorzej radzą sobie z odprowadzaniem wody niż opony letnie. W porównaniu do opon zimowych wykonane są natomiast z twardszej mieszanki, co powoduje pogorszenie przyczepności. Poza tym posiadają również zdecydowanie mniej rowków, co wpływa na komfort jazdy po błocie pośniegowym i śniegu.

Zalety jazdy na oponach całorocznych

Z czego wynika rosnąca popularność jazdy na oponach całorocznych? Przede wszystkim z ich zalet, które nie ograniczają się jedynie do braku konieczności sezonowej zmiany ogumienia oraz związanych z tym oszczędności. Wśród korzyści należy bowiem wymienić również:

  • komfort, ponieważ jeżdżąc na oponach całorocznych można uniknąć zaskoczenia pogorszeniem się warunków atmosferycznych oraz obfitymi opadami śniegu;
  • oszczędność miejsca, ponieważ posiadając dwa komplety opon sezonowych jeden z nich trzeba gdzieś przechowywać;
  • niższy koszt zakupu, ponieważ mimo iż opony całoroczne są z reguły droższe niż sezonowe to wybierając to rozwiązanie wystarczy kupić jeden komplet opon, a nie dwa.

Jak długo można jeździć na oponach całorocznych?

Często pojawiające się pytanie w kontekście opon całorocznych dotyczy tego, jak długo można jeździć na modelach wielosezonowych. Otóż, w praktyce zaleca się wymianę takich opon na nowe po przejechaniu około 45-50 tys. kilometrów. Oczywiście najlepsze właściwości opony całoroczne zachowują w początkowym okresie użytkowania, czyli na dystansie około 20-25 tys. kilometrów. Całkowity okres ich użytkowania należy jednak uzależnić nie tylko od łącznie pokonanego dystansu, ale również rocznego przebiegu. Jest to ważne, ponieważ im starsze będą opony tym gorsze będą ich właściwości nawet przy niskim przebiegu. Optymalnym okresem korzystania z ogumienia przy pokonywaniu dystansów mniejszych niż 10 tys. kilometrów rocznie jest 5-6 lat, ponieważ po tym czasie mieszanka opony twardnieje, co negatywnie wpływa na jej przyczepność. Oczywiście żywotność opony zależy również od jej jakości, w związku z czym tak, samo jak w przypadku akcesoriów samochodowych warto stawiać na rozwiązania renomowanych firm.

Jazda na oponach całorocznych a wizyty u wulkanizatora

Kwestią, której nie można pominąć w kontekście jazdy na oponach całorocznych są wizyty u wulkanizatora. Warto mieć świadomość, że mimo posiadania opon wielosezonowych wizyty w serwisie wulkanizacji są potrzebne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że opony sezonowe należy wyważać, co zaleca się czynić raz w roku bądź po pokonaniu 15-20 tys. kilometrów. Poza tym, wizyta u wulkanizatora pozwala sprawdzić ciśnienie w oponach, czy skontrolować stan ogumienia i wykryć jego ewentualne uszkodzenia oraz zużycie.

Podsumowując, należy stwierdzić, że opony całoroczne to rozwiązanie, które w niektórych sytuacjach może być naprawdę opłacalne. Zainwestować w nie powinni przede wszystkim Ci kierowcy, którzy nie pokonują dużych dystansów, preferują spokojny styl jazdy i nie wyjeżdżają zbyt często za miasto. Łagodne zimy oraz jazda głównie po mieście sprawia, że opony całoroczne sprawdzą się doskonale.

FAQ

Czym różnią się opony całoroczne od sezonowych?

Opony całoroczne to kompromis pomiędzy oponami zimowymi i letnimi. Parametry wykorzystywanej w ich produkcji mieszanki oraz kształt bieżnika umożliwiają jazdę zarówno przy minusowych, jak i dodatnich temperaturach.

Kiedy warto zainwestować w opony całoroczne?

Przede wszystkim wtedy, gdy jazda odbywa się głównie po mieście i pokonywane są krótkie dystanse. Jest to rozwiązanie polecane kierowcom preferującym spokojny styl jazdy.

Czy posiadając opony całoroczne należy odwiedzać wulkanizatora?

Tak. Ponieważ opony całoroczne należy wyważać. Istotna jest także kontrola ich zużycia oraz sprawdzanie ewentualnych uszkodzeń.