UTTO i STOU: wielofunkcyjne oleje dla rolnictwa i nie tylko

UTTO i STOU: wielofunkcyjne oleje dla rolnictwa i nie tylko

Użytkownicy maszyn rolniczych i sprzętu budowlanego mają do dyspozycji całą gamę olejów, jednak szczególną rolę wśród nich odgrywają te wielozadaniowe. Kryjące się pod nazwami UTTO i STOU środki smarne zapewniają dużą wydajność i cechują się szerokim wachlarzem potencjalnych zastosowań.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym różnią się oleje UTTO i STOU?

Zarówno UTTO (Universal Tractor Transmission Oil), jak i STOU (Super Tractor Oil Universal) zaliczają się do profesjonalnych środków smarnych, które przemysł petrochemiczny stworzył głównie na potrzeby rolnictwa i budownictwa. Ich szczególne właściwości wykazują bowiem najwyższą skuteczność w kontekście ciężkiego sprzętu pozadrogowego, który bywa wykorzystywany w tych dwóch branżach.

Oba te oleje są zaliczane do grupy wielozadaniowych i hydrauliczno-przekładniowych, co oznacza, że sprawdzają się w przypadku niemal wszystkich sprzętów, maszyn i pojazdów z wyżej wspomnianej grupy. Tym samym zapewniają możliwość prawidłowego działania wszystkim układom ciernym, które pozostają zanurzone w kąpieli olejowej. Ich zastosowanie oznacza m.in.:

  • zmniejszenie tarcia,
  • zapewnienie cichej pracy mechanizmów,
  • odprowadzenie nadmiaru ciepła,
  • wydłużenie żywotności okładzin ciernych.

Główna różnica między olejami UTTO a STOU polega na tym, że choć oba nadają się do przekładni, układów hydraulicznych oraz mokrych hamulców, to tylko produkty z tej drugiej grupy mogą być używane również w silnikach.

UTTO i STOU: wielofunkcyjne oleje dla rolnictwa i nie tylko

Do czego sprowadzają się główne zalety olejów multifunkcyjnych?

Niezaprzeczalnym atutem olejów multifunkcyjnych jest to, że minimalizacja asortymentu nie idzie tu w parze z pogorszeniem właściwości eksploatacyjnych, a wręcz przeciwnie. Oleje UTTO i STOU mogą być stosowane do całej gamy różnych układów ciernych i wydłużyć żywotność podzespołów każdego z nich. To natomiast może przełożyć się na większą wydajność działania, a w rezultacie na finansową korzyść dla użytkownika.

Skuteczność działania produktu na tak wielu polach jest zasługą starannie skomponowanej receptury. Znajdujące się w niej dodatki i uszlachetniacze (np. składniki antypienne, wiskozatory czy antyutleniacze) nie tylko umożliwiają stosowanie olejów do smarowania różnych elementów, ale też wpływają pozytywnie na ich właściwości. To wszystko oznacza natomiast większą żywotność układu ze wspólnym układem smarowania.

Skomplikowany skład olejów UTTO i STOU ma jeszcze jedną zaletę. By upewnić się, że wszystkie składniki perfekcyjnie ze sobą współpracują i nie znoszą wzajemnie swojego działania, każdy produkt przechodzi bardzo rygorystyczne badania i testy. Efektem tego są środki smarne, które nie tylko odznaczają się wysoką jakością, ale wręcz przewyższają wymagane normy. Potwierdzają to dopuszczenia producentów oraz niezależne certyfikaty.

UTTO i STOU: wielofunkcyjne oleje dla rolnictwa i nie tylko

Co lepiej wybrać: oleje multifunkcyjne czy tradycyjne?

Oleje wielozadaniowe stanowią niezwykle korzystną alternatywę dla tradycyjnych środków smarnych o ukierunkowanym działaniu, np. przeznaczonych tylko do silnika, przekładni lub hydrauliki. Już w tym momencie warto zwrócić uwagę na główną przewagę produktów UTTO i STOU nad konkurencją. Sprowadza się ona do ekonomiczności, gdyż jeden produkt nie tylko wystarczy na dłuższy czas dzięki swojej wydajności, ale też zastąpi kilka różnych preparatów.

Przed dokonaniem wyboru warto też przyjrzeć się innym aspektom, w których oleje multifunkcyjne sprawują się lepiej niż tradycyjne. Na uwagę zasługują w szczególności następujące kwestie:

  • oleje UTTO i STOU cechują się niższym stopniem pienienia się niż tradycyjne, dzięki czemu sprawdzają się lepiej w układach hydraulicznych,
  • multifunkcyjne produkty wykazują większą zdolność do zapobiegania powstawaniu osadów w silniku,
  • w przypadku olejów wielozadaniowych ryzyko wystąpienia korozji jest niższe niż przy olejach tradycyjnych ze względu na większą zdolność do separacji wody.

UTTO i STOU: wielofunkcyjne oleje dla rolnictwa i nie tylko

Oleje UTTO i STOU – szeroka oferta do różnych zastosowań

Rozważając zalety olejów wielozadaniowych i tradycyjnych, nie sposób nie wspomnieć również o ich dużej dostępności, która w przypadku wielu klientów okazuje się czynnikiem przesądzającym o zakupie. Znalezienie produktu, który odpowiada nie tylko konkretnemu zastosowaniu i wymaganiom technicznym danej maszyny, ale również indywidualnym potrzebom klienta, nie powinno zatem przysporzyć trudności.

Do wyboru są m.in. oleje silnikowe do samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych takich marek, jak Rimula czy Rubia. Uwagę profesjonalnych klientów przykuwają także oleje przekładniowe motoryzacyjne (np. Spirax, Traxium, Fluidmatic, Dynatrans, Tranself) oraz oleje hydrauliczne (np. Tellus, Azolla, Equivis). Do często wybieranych produktów należą też chociażby smary plastyczne (np. Gadus lub Multis), płyny do chłodnic (np. GlycoCool), płyny do hamulców (np. DOT-4) i płyny do spryskiwaczy.

UTTO i STOU: wielofunkcyjne oleje dla rolnictwa i nie tylko UTTO i STOU: wielofunkcyjne oleje dla rolnictwa i nie tylkoUTTO i STOU: wielofunkcyjne oleje dla rolnictwa i nie tylko

FAQ – co warto wiedzieć?

Które oleje wielozadaniowe cechują się większą uniwersalnością?

Oleje STOU, gdyż mogą być stosowane nie tylko w układach przekładniowo-hydraulicznych, ale też w silnikach.

Jakie normy najczęściej spełniają oleje UTTO i STOU?

To sprowadza się do polityki konkretnego producenta, ale zwykle zalicza się do nich klasyfikacja SAE i API.

Czy oleje wielozadaniowe nadają się do pracy w różnych temperaturach?

Tak, o ile użytkownik wybierze produkt o szerokim zakresie temperatur pracy, który zapewni mniejsze opory pracy przez dużą część roku.